- DEKORACE NA HROB
- Houpací koně
- Kryt na stojan
- PTAČÍ KRMÍTKA
- VÁNOČNÍ DOMEČKY
- PTAČÍ BUDKY
- Andělé, něžné sošky
- Aroma lampy
- Buddha soška
- Bytový textil
- COSTA NOVA Portugal
- České dřevěné dekorace
- Dekorace do bytu
- Dekorace do bytu - RETRO
- Dekorace do restaurace
- DEKORACE NA ZEĎ
- Dekorace za dveře
- Deštníky a ponča
- DĚTSKÉ STOLIČKY
- Dmychadlo ke grilu a krbu
- Domovní čísla - litina
- Doplňky do koupelny
- Doplňky do kuchyně
- Dózy na potraviny
- Držáky na zahradní hadici
- Etažér
- Fotorámečky
- Háčky a věšáky
- Hmyzí hotel
- Hrnky a šálky
- CHALUPÁŘSKÉ DEKORACE
- CHALUPÁŘSKÉ HRNKY
- Jarní dekorace
- Keramika na plot
- Klepadla na dveře
- Konzole na police a závěsy
- Koše a košíky
- Kovové retro modely
- Krabičky čaj, kapesníky, šití
- LA ROCHÉRE FRANCE
- Litinové doplňky
- Lucerny do bytu
- Menší drobnosti
- NÁSTĚNNÉ HODINY
- Obaly na květináče
- Ohniště a krby
- Osvěžovače vzduchu
- Otvíráky na lahve
- Papírové ubrousky
- Petrolejová lampa
- Pítko pro ptáky
- Podložka pod hrnec
- Pokladničky
- Poklop na potraviny
- Porcelánové panenky
- Potřeby pro psy a kočky
- Prostírání a podnosy
- Retro úchytky a madla
- Rohožky a škrabadla
- SAN MIGUEL
- Sklenice Coca cola
- Sluneční hodiny
- Smaltované nádobí
- Sošky sova, kočka, slon
- Staré klíče a zámky
- Stojan na deštníky
- Stojan na květiny
- Stojan na víno
- Strom života
- Svatební dekorace
- Svícny kov, sklo, dřevo
- Šperkovnice
- Truhlíky a závěsné koše
- Umělé květiny
- UMĚLÉ TULIPÁNY
- Vánoční dekorace
- Vánoční věnce a svíčky
- Vázy a džbánky
- Velikonoční dekorace
- Venkovní - oboustranné hodiny
- Venkovní teploměr
- Vonné svíčky ve skle
- Vycházková hůl
- VÝPRODEJ - poslední kusy
- Zahradní dekorace
- Zahradní dekorace zvířata
- Zahradní doplňky
- Zahradní nářadí
- ZAHRADNÍ SOCHY
- ZAHRADNÍ UMYVADLA
- Zarážka dveří
- Závěsné dekorace
- Zrcadla v rámu, s okenicemi
- Zvlhčovač vzduchu
- ZVONKOHRA
- Zvony a zvonky
Velikonoční dekorace 2024
Tento rok vychází oslava velikonočních svátků na prodloužený víkend 29.3 - Velikonoční pondělí 1.4.2024.
Z velikonočních symbolů jako beránek, kříž, kočičky, svíce, nebo vajíčko, jako symbol nového života, naleznete v provedení ze dřeva, textilu, nebo z keramiky.
Doporučujeme servírovací kroužky na ubrousky, vyrobené z keramiky.
Z novinek pro velikonoční dekorace jsou slepičky a kohouti vyrobené z neošetřeného plechu, vsazené do dřevěného špalíku.
Velikonoční beránek
V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa.
zdroj: Wikipedie - Velikonoce
velikonoční zajíc
Dekorace v podobě velikonočního zajíce u nás naleznete v bílé variantě z porcelánu, i plně barevné postavičky šitých zajíců na pověšení.
Velikonoce
Už od svátků jara, které jsou starší než Velikonoce, jsou časem oslav a veselí. Dnes jsou i komerčně důležité, protože se na ně váže mnoho zvyků, k jejichž uskutečnění je třeba vynaložit nějaké úsilí nebo jen tak zajít na nákup. Prodávají se například velikonoční pohledy, ozdoby nebo cukroví v podobě velikonočních vajíček, beránků nebo zajíčků.
Řehtání - od čtvrtka do soboty chodili po vsi chlapci školou povinní a nahrazovali zvony, které odletěly do Říma. V zelený čtvrtek se šlo po škole a navečer, na velký pátek ráno před školou, po škole a na večer a naposledy na bílou sobotu ráno. Chodili tak aby obešli celou vesnici a u každého křížku se modlili. V pátek v podvečer obešli ves dům od domu kde vykoledovali nějaké vajíčko, sladkost - sušené švestky, křížaly či drobné mince. Nejstarší z chlapců se nazýval kaprál. V některých oblastech měli slaměného Jidáše.
V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Pomlázka je spletena až z dvaceti čtyř proutků a je obvykle od půl do dvou metrů dlouhá a ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami. Podle tradice muži při hodování pronášejí koledy. Nejznámější velikonoční koledou je tato krátká říkanka: „Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…”
Jestli dojde dříve na pomlázku, nebo koledy, záleží na situaci. Ačkoli může být vyšlehání bolestivé, není cílem způsobovat příkoří. Spíše je pomlázka symbolem zájmu mužů o ženy. Nenavštívené dívky se mohou dokonce cítit uražené. Vyšupaná žena dává muži barevné vajíčko jako symbol jejích díků a prominutí. Pověst praví, že dívky mají být na Velikonoce vyšlehány, aby zůstaly celý rok zdravé a uchovaly si plodnost. V některých oblastech ženy mohou pomlázku oplatit odpoledne, kdy vylívají na muže a chlapce kbelíky studené vody. Zvyk se napříč českými zeměmi mírně mění.
Jiný výklad pomlázky – odvozeno od pomlazení, tj. omlazení. Proto muži používají mladé proutí s největším podílem „životní síly“ kterou jakoby předávají vyšlehané osobě. Z téhož důvodu ženy dávají jako odměnu za omlazení vajíčko, prastarý symbol nového života. Jinak v Čechách nejsou tradicí hody ale koleda (hody jsou spíše pomístní název), přičemž koleda probíhala v průběhu roku vícekrát, ne jen v období velikonoc a jejím původním smyslem byla ochrana před špatnými vlivy a posílení těch dobrých. Za toto byli koledníci odměňováni. V průběhu doby se původní smysl vytrácel a vlastně se stala „lepší“ formou žebroty chudší části obyvatelstva.
zdroj: Wikipedie - Velikonoce
Velikonoce 2019 termín
Letos připadá Velikonoční neděle na 21. dubna 2019. Školáci mají proto velikonoční prázdniny ve čtvrtek 18. dubna a na Velký pátek 19. dubna. Velikonoční pondělí oslavíme 22. dubna 2019, takže do školy se děti vrátí až v úterý 23. dubna 2019.
Pravoslavné Velikonoce jsou oproti těm klasickým, opožděny. Zpravidla o týden, ale někdy i více. Termín letošních pravoslavných velikonoc tak připadá na neděli 28. dubna 2019.
Zdroj: https://prozeny.blesk.cz/
Barvy dnů o Velikonocích
Celý velikonoční pašijový týden vděčí za své pojmenování pašijím – biblickým vyprávěním o utrpení Krista, které sepisovali Ježíšovi apoštolové. První den předvelikonočního týdne bývá pojmenován jako Modré pondělí, po něm následuje Šedivé úterý. Neveselé barvy patrně symbolizovaly nadcházející utrpení, kterým procházel Ježíš před svou popravou.
Známější jsou názvy dalších dnů v týdnu: Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Hod Boží velikonoční. Po něm následuje druhý svátek, kterým je Velikonoční pondělí, které letos připadá na 22. dubna 2019.
Zdroj: https://prozeny.blesk.cz/