Zahradní umyvadla
virtuální prohlídka od Google
dóza na brambory
banner prodejna
Banner - Bydlet jako cestovatel ČT1
CZ - banner chalupářství se vrací

Údržba litiny 


Pro údržbu litiny a její ochranu před korozí doporučuji starožitníci napuštění litinových předmětu parafinem, k odstranění rzi vzniklé užíváním,  jemnou ocelovou vlnu.

  

Předměty z litiny je možné chránit bezbarvým lakem, ale i speciálním nátěrem. Drobnější předměty můžete ošetřit leštenkou, která odpuzuje vlhkost z podrážek obuvi u rohožek a dešťové vody u teploměrů, opítek a slunečních hodin.

 

Pokud budeme o litinu pečovat touto drobnou údržbou, vydrží nám sloužit dlouhé roky. 

  

 

Umístění rohožky  

 

Aby vám rohožka dlouho sloužila, je potřeba ji umísiti na rovnou plochu, která zajistí při zátěži na kterémkoliv jejím místě vždy tlak na všech 6 nosných bodů. V případě umístění na nerovném povrchu, nedojde k rovnoměrnému rozložení tlaku na rohožku a může dojít k jejímu nevratnému poškození.  

  

Na nerovné povrchy můžete použít např. gumové rohožky, které jsou svým vzhledem od litinových na první pohled k nerozeznání, poradí si však i s výraznou nerovností povrchu.

 

údržba litiny

 

Druhou variantou je opatřit povrch rohožky bezbarvým lakem. I tak je ale potřeba počítat s údržbou, opravou povrchu laku v místech, kde došlo obuví k porušení povrchu rohožky.

 

Rez ale litině neskutečně sluší! 

 

  

Gumová rohožka si poradí s nerovností povrchu

 

gumová rohožka